inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

\large \frac{h}{-5}-12=-7 h = please answer asap
HELPP PLZZZ :/ Consider constructing a triangle, on paper, with angle measures of 60° and 60º. What is the measure of the third angle? 45° 60° 100° 20° BTW ITS
Which sentence contains an element of bias?
During transpiration, water moves through a plant and moves out into the atmosphere through the leaves. Transpiration is the result of the interaction of which
Multiply (2x+5) times (x^2+6x-10)
x - 2x - 8 how to solve it??​
What movements in the late 1800s addressed urban problems?
what process is used to remove collodal and dissolved organic matter in waste water ​
Which is an objective statement about the excerpt? Read the excerpt from A Black Hole Is NOT a Hole by Carolyn Cinami DeCristofano. Einstein's idea of gravity h
PLEASE HELP PRONTO PLEASE Roots absorb the water they need for photosynthesis through tiny outgrowths called ______________