potatoe0901 potatoe0901
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A $0.88 for 4 oz
B $1.05 for 5 oz
C $1.60 for 8 oz
D $2.28 for 12 oz

Which is most valuable?

Respuesta :

Dwonders2021
Dwonders2021 Dwonders2021
  • 02-02-2021

Answer:

D?

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Suppose a city with population 600,000 has been growing at a rate of 6% per year. If this rate continues, find the population of this city in 13 years.
Where Electromagnets are Used in the World
Note that the CPI-based rate of inflation between 2015 and 2016 in the baseline scenario provided is 9.6%. Suppose, instead of rising from $2 to $2.50 between 2
Read the excerpt from Blanca Flor. Blanca Flor (with fear in her voice). How did you find this place? You must leave right away. The owner of this place is gone
On December 31, 2020, Berclair Inc. had 200 million shares of common stock and 3 million shares of 9%, $100 par value cumulative preferred stock issued and outs
Josh bought 24 pounds of rice for $10. How many dollars did he pay per pound of rice?
isabella is calculating the interest earned on a deposit of 3000 in an account that earns 4% simple interest after 6 years
molly school is selling tickets to the fall musical. on the first day of the ticket sales the school sold 13 adults tickets and 14 child tickets for the total o
What does xPandorya means
Lewis and Clark were asked to find out information about American Indians of the Louisiana Territory In this passage, what reason does Jefferson give for having