nischinthtube23 nischinthtube23
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A box of a dozen fruit tarts costs $15. How much money does 1 fruit tart cost?

Respuesta :

kittywebz
kittywebz kittywebz
  • 02-02-2021
1.25

dozen = 12

15/12 = 1.25
Answer Link
kawsarhomayoon kawsarhomayoon
  • 02-02-2021

1 dozen = 12 so 15/12 is 1.25

which means 1 fruit tart is $1.25

Answer Link

Otras preguntas

A 90 g sample of plutonium-238 has a half-life of 88 years. How long will it take for this sample to decay to40 g?
I need help with a problem
This picture shows some fortified cereal in a bowl. What mineral is most likely added to this cereal to increase its nutritional value? (2 points) talc iron
This question is "Which procedure would best increase the amount of heat energy that is actually gained by calorimeter B? (1)increasing the length of the metal
The sum of the three numbers 180. If the first number is (2x-11) and the second is (x-4) which represents the third number? a) 165-3x b) 187-x c) 195-x d)195-3x
Why does metal need to be extracted from an ore before it can be used?
If an experiment's results are accurate, when the experiment is repeated by another scientist, the results
Which of the following statements describes the war in Rhodesia? a.Bloodless b.Long and silent, like the Cold War c.Long and bloddy d.Short and decisive
Bob needs to raise the pitch on his guitar in order to do this he must lengthen or shorten the strings
Drag the labels onto the table to indicate which type(s of gated ion channels are found in each membrane associated with a chemical synapse. (the letters in the