jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
I have been stuck with this one, and i would like to how to solve this. In each case, determine whether line AB is parallel or perpendicular to CD. (a) A(0, 0),
how many yards in 1/4 of a mile? Please help
need help with this question#20
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
13 squared? how does it mean and what is the solution?
a rectangle has an area of 30 square meters and a perimeter of 34 meters. what are the dimensions of the rectangle?
4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
what are the next three numbers in this pattern 1,2,3,5,8