kaybabiesgang kaybabiesgang
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Tyler paid $16 for 4 raffle tickets.
What is the price per ticket?

Respuesta :

mjw51 mjw51
  • 01-02-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

16 divide by 4 equals 4

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

$4 per raffle ticket

Step-by-step explanation:

I would make a proportion:

?= price per ticket

4 - $16

1  - ?

Solve: 1×16÷4= 4

Answer Link

Otras preguntas

A procedure designed to test a hypothesis
what is 62.6 rounded to the nearest tenth
each year Lizzie's school purchases students agenda books, which are sold in the school store. This, the school purchased 350 books at a cost of $1,137.50 if th
i need a paragraph on work experience like where i went ,what i did,what my boss was like and what i did during the work experience ? can anyone help?!
A faction is an opposing group within a party. true or false?
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points 2,5 (9,2
how do you compare 1/5 and 0.201
write down everything you know about the equation y=mx+b. you should include what this general equation represents,as well as what each of the different letters
2(u+3v)=w-5u, what is u in terms of v and w
Manuel has 15 goldfish. This is 6 more than Quinn has. How many goldfish does a Quinn have?