rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

How is a compass rose and the cardinal directions related?
Why is hemophilia not a mendelian trait?a) It is not dominantb) It is not recessivec) It is located on sex chromosomes​
Lisa tiene cinco camisas y Ana tiene cinco camisas
fill in the missing letters _le__ 5 letter word Hint: quick to notice any danger please help!! this is due tomorrow. Please help!
Which of the following statements does not describe the structure of an atom? A) The electron cloud is a small and compacted space around the nucleus. B) Insi
1. ¿Dónde harán la reunión?
answerrr pleaseee will give brainliest
Profit equals the total amount of money made minus A. the production cost. B. the opportunity cost. C. the revenue eamed. D. the price established.​
Write an expression for: "the quotient of a number and 7 increased by 10"
helppp nowww plsss rnnn!