powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
Estimate each quotient using compatible numbers.
Estimate each quotient using compatible numbers.
How to calculate 100MB at 56 Kbps to transfer time?
Simplify the expression. [90 – (12 + 13)](15 ÷ 3)
Translation: how long has it been?
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
List five kinds of cases that come under the judicial power of the United States courts.
Give 5 natural examples of unbalanced forces around us. Other than friction.
Convert 35kg to its equivalent in g using dimensional analysis