xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You want to tell your English friend jack about your holiday . Write an email to jack in your email * Say where you are * Tell jack about the place * Ask jack a
need some help with math:)
What is the answer for this question
Can someone help with the questions (1 and 2) please. ASAP
Plz urgennt look at the image over 1000 points im going to need help with the last 4 questions i have?
After Rachel had worked for the company for more than 1 0 years, ------- was finally promoted to a managerial position.
PLEASE HELP ASAP! Bonnie is making a dipping sauce. She mixes 150 milliliters of soy sauce with 100 milliliters of vinegar.
Which of the following examples does Carson use in Silent Spring to show the dangers of pesticides? A. farm animals became sick and died B. the birds disappear
what is the importance of energy? Make a list.​
please help me guys im desprate at this point ​