HelpMeWithMath091 HelpMeWithMath091
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mini muffins are also sold at Muffin Mart. Each mini muffin is sold for $0.35. Diego has $3.00 for mini muffins. How many mini muffins can he buy with $3.00? *

Respuesta :

evelynsantos0219 evelynsantos0219
  • 02-12-2020

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

Answer Link

Otras preguntas

Help me plzzzz (x+1)^2 -3(x+2) If you could give an explanation that would be great!
On a homework assignment or in the study plan, you would click the Check Answer button to check
OMG PLEASE HELP ME! I NEED YOUR HELP
Company B loses $1575 for every employee who quits before 90 days. What is the total amount the company will lose if 2 employees quit before 30 days, 1 employee
please help i will give extra points
Use greatest common factor and the distributive property to write equivalent expressions for the following expressions. 4d + 12e 47)
What's the approximate length of an arc with radius 3 miles and central angle of 45
is -7/9 a integer? yes or no
que es futuro indicativo?
Pweees help me fast here..... Salma takes 15 mins from her house to reach her school on bicycle. If the bicycle has the speed of 2 m/s, calculate the distance b