abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

1. list and describe New England's climate and topography. how did these factors 1 characteristics affect the region's settlement? how did they affect it's agri
How do i find angle qpr
A weather station on the top of a mountain reports that the temperature is currently 0 ∘ C and has been falling at a constant rate of 3 ∘ C per hour. If it cont
If you deposited a penny on May 1st and doubled what you deposited each day for a month, how many pennies would you be depositing on May 31? What's the formula
How is the sun different from other space objects
What’s the volume? For questions 2 through 9
Which statement best describes the term symbolism? A. A writer says one thing but means something else. OB. A writer compares one element to another using the w
Mira is working out. She spends 25 minutes running, 10 minutes lifting weights and 15 minutes practicing yoga. What percent of the time does she spend practicin
What Civil Rights leader followed the teachings of Ghandi?
2. Which of these best describes a civil liberty? A.granted by courts B.equal treatment under law C.privileges granted to some D.freedoms granted to all people