doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
A storage tank shaped Like a rectangular prism is being manufactured to hold 100,000 cubic feet of natural gas. It has a length of 10 feet and a width of 25 fee
distribute (x+1)(x-2)
what city is located 60 north 25 east
distribute (x+1)(x-2)