anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Is it possible to cut a rectangular prism so that its cross section is a circle orman ellipse?
What's the rationale for adopting the US dollar as "legal tender" in Argentina?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which was a result of the War of 1812? A. New Orleans was returned to French control after a victory by Napoleon's army. B. Americans voted President James Madi
What did Adam Smith say should determine the cost of goods?
In what way did the delegates to the 1787 Convention represent a new generation of American leaders
the sum of three consecutive odd numbers is 81. what is the smallest of the three number?
Lisa has a certain amount of money. She spent 39 dollars and has 3/4th of the original amount left. How much money did she have originally
Describe three properties of a frozen fruit bar including its state of matter.
PLEASE HELP I GIVE THANKS