adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x:
fill in the blanks with correct preposition. question a) her birthday is ( in / on )March.fill in the blanks with correct preposition. question a) her birthday
Three ways in which self-esteem improves performance in school subjects ​
HELP PLEASEWhat is the volume of the cylinder?​
Find the closed formula
A descriptive essay on betrayal
Write the indicated term of the binomial expansion. (x+y)^(10); 4th term
Steven is admitted to a partnership with a 20% capital interest by a cash investment of $368000. If total capital of the partnership is $1565000 before admittin
A city of 80,000 people is having a parade. 70.8% of the city will not be attending. How many people will be attending?
Please Find x Thank you with steps[tex] {3}^{x + 1} + {3}^{x - 1} = 30[/tex]​