ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

PLSS help this is important (will give brainliest)
Match the key terms to their corresponding definition!
Which measurement is more precise? 45 fluid ounces or 79 cups
100 POINTS! ! ! Exploiting will be reported. Chase deposits $6,604.80 into a savings account that pays a simple annual interest rate of 3.22%. How much interest
1. How do you feel about yourself knowing that you can do a lot of things? 2. How are you going to improve yourself more? 3. What are your plans about the thing
What are the solution(s) for the quadratic equation? Y=5x^2-9x+4 Show work
This is a multiple choice question )Which of the following is an example of a phenotype? A. The actual Height of a organism B. The gene that determines the hei
18. Find the surface area of the prism.​
Can someone answere this please
Can someone help me with this wuestion please