Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

3. What recommendations would you give to global governments to help decrease the global effects of human impact on the environment? List 2 recommendations and
PLZ HELP ! PLZ EXPALIN HOW TO DO THIS
If 3 x − 5 = 64 , which equation is true? x = 64 + 5 ÷ 3 x is equal to 64 plus 5 divided by 3 x = ( 64 + 5 ) ÷ 3 x is equal to open paren 64 plus 5 close pare
Writing from the perspective of Davy Crockett, complete this short story about hunting bears. Remember that Crockett tended to exaggerate to make his stories mo
Which of the following statements describes the MAIN idea of Article IV? A The government of the United States will protect every state from harm. B Every state
What does the word somewhat mean? Jackson was somewhat worried that he could not find his backpack. very not at all always a little Done
A chemist places a 100 g cube of each of the metals listed in the table on a separate hot plate. Based on the specific heat values in the table, rank the metals
how are burmese pythons and whooping cranes similar​
can someone help me with question
Calculate the mass of a liquid with a density of 2.5 g/ mL and a volume of 15 mL.