apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Which grouping shows duple meter? a. one two three four five, one two three four five b. one two three four five six, one two three four five six c. one two thr
Least to greatest Square root of 1/25 , 1/4 , 0.2 repeating
A rectangular auditorium seats 1564 people. the number of seats in each row exceeds the number of rows by 1212. find the number of seats in each row.
what effect did the prominence of death and disease had on the colonists
Help please algebra !!
Twice the difference of 3x and y increased by 5 times the sum of x and 2y
In the late 1980s what percentage of americans watched telivision each day
One of the achievements of emperor justinian was the construction of the church at st. sophia. describe the building
Susan's penny bank is 1/4 full. After she adds 360 pennies, it is 5/8 full. How many pennies can Susan's bank hold?
Which of these types of buildings would not be found on the plaza principal? municipal buildings family homes cathedrals?