diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Given six molecules, identify the molecules with polar bonds and the molecules that are polar.CCl4, CH3Cl, H20, CO2, O2
What page number is there a conflict in for things fall apart
7+ (25 - 15)-42 need help!
What is a Vega pronoun
What newly learned skill enabled the Colonists to survive in the new
Convert 121cm to mm
1.a disease over a whole country pan_ _ _ _ _2.acomplete suit of armourpan_ _ _ _3.a temple dedicated to all godspan_ _ _ _ _​
QUESTION 10 The stoppers were weighed directly on the balance, but liquids and powders cannot be. Explain why the use the tare button would be especially useful
A group of words with a subject and a verb that does not express a complete thought is called a?
You find two containers on a chemical shelf, one labeled Cu2O(s) and a second labeled CuO(s). Are these substances the same or different explain.