Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

How much energy is needed to melt 25.4 grams of I2? Hfus=61.7 J/g Type the correct answer to 3 digits. If the answer has an exponent, type the number, then ^, t
A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. A delivery of 5 large boxes and 3 small boxes has a total weight of 110 kilogr
What term is used to describe the satisfaction derived from simply engaging in a behavior?
Explain why numbers with a 5 in ones place or not prime numbers
Which characteristic best explains the difference in melting behavior of covalent substances and ionic substances?
-3(6k-4)= -8(4+5k) whenever i answer it i get 2.9 but the answer is -2 can someone help
what is the slope of y = 3.9
Help please. I need this asap. It's worth 20 points
How to draw a grid of area of 12 square centimeters and a perimeter of 16 centimeters?
What type of role did temples most likely play in everyday religious practice and community life?