Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

One of the following is a regression example for which Entity and Time Fixed Effects could be used: ________ a. minimum wages on teenage employment using annua
True or False The largest number of free blacks lived in the Middle Colonies.
HElp me find the IQR please
I love pies cakes and doughnuts.
what is 64x6+27 written as a sum of cubes?​
help me pls lol 20 pointer
Daniel, a high school student, believes that he is in control of his life. He is self-motivated and genuinely interested in the tasks that he takes up. In the c
If Mike walked 10 miles in two hours how many miles did he walk in one hour?​
A rectangular floor measure 12m by 9m . A rectangular rug measuring 5m by 3m was placed on the middle of that floor. What is the area of that floor not cove
you start with the equation 15b=30 what steps should you take to find the quantity that equals 5b?a.multiply 30 by b b. multiply 30 by 3 c. divide 30 by 3​