uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

what are life skills​
what is population change?describe it flow model also​
Shayna wants to put operant principles to use to train her pet gerbil to stand on its hind legs and raise its right paw in order to get food. Based on your know
Based on properties of elements in the periodic table, which element is the best conductor of thermal energy?.
HELPPP LAST ATTEMPT!!
How to factor out a polynomial with a 3rd degree.
please help help help​
Sheri and Randy baby was born last week. .
Jazmyn uses 2 gallons of paint to paint 5 walls. He uses 4 gallons of paint to paint 10 walls. How many gallons of paint does he use per wall?
find the sum of the first 10 terms of the geometric series 1+10+100+1000+... (with solution) PA HELP PO THANKSSS