nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

_____ forces can cause an object to accelarate
SIMPLIFY THE EXPRESSION: Answer choices: A. 2xyz^2 B. 2x^-7y^7z^2 C. 5x^12y^12z^2 D. 5xyz^2 THANK YOU SO MUCH!
Which of the following is true about asteroids? A. Asteroids vary greatly in size and are mostly made up of stone, iron and nickel. B. Asteroids are all very l
Iron(II) sulfide has a primitive cubic unit cell with sulfide ions at the lattice points. The ionic radii of iron(II) ions and sulfide ions are 88 pm and 184 pm
Which structure is the site of the synthesis of proteins destined for export from the cell?.
2 How does a temperate coniferous forest differ from a taiga forest? (Select all that apply.) they have coniferous trees they have warm summers they receive a g
Answer to get 10 points, then I take down this comment. Plus you will get brainlitest
Find the value of each variable.
Why is diffusion different from osmosis
Read the poem. Scavenger Hunt 1. A day at the park 2. Is just what we need! 3. Grassy sofas, leafy cushions, 4. Tall bark recliners, 5. Warm granite footstools,