ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the 1 in the number 0.512?Write your answer as a fraction.​
3x-11y=-1 2x-5y=-3 x= y=
What were the “three sisters”
Define the three important continuous physiological processes that are responsible for the movement of oxygen and carbon dioxide.
The average annual stock return is 11.3%. If you begin your investment portfolio with $2,000, what will your portfolio be worth in 30 years if the average holds
How do the Minoan and Mycenaean civilizations differ from the civilizations of Mesopotamia?
What is the most hard subject in math
What distinguished the Pythagoreans from the natural philosophy of the philosophers who came before them was that they made ________ models of physical phenomen
Fitzgerald’s description of Tom, Daisy, and Jordan creates not only an impression of physical appearance, but also contains added information. What do you learn
You can use the formula S = 10m2/3 to approximate the surface area, S, in square centimeters, of a horse with mass m, in grams. What is the surface area of a ho