jnagel
jnagel jnagel
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each. The total cost was $20.99.

Write an equation to find the number of roses purchased. Use r to represent the number of roses. You do not need to solve the equation.

Respuesta :

ramishthecoolguay23 ramishthecoolguay23
  • 04-05-2020

Answer:

5.99 + 1.25r = 20.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

At 10 AM the temperature was 71°F 3 PM the temperature was 86°F find the value of the slope and explain what it means
Familia lexicalA a cuvantului profesor
9 is 3% of what number
Juanita runs every third day and swims every fifth day.If Juanita runs and swims today,in how many days will she run and swim again on the same day?
I am a number that is four times the product of 2 and 3. One of my factors is 4. What is my other factor?
Which statement best explains why citizens should serve on juries? a) Citizens should serve on juries to make a lot of money b) Citizens should serve on juries
-x² + 4x - 4 = 0 Solve the equation
Which of these is true of meiosis? a. 2n → n b. n → n c. n → 2n d. 2n → 2n
What should you always remember when handling microscope slides?
what is 9 24/48 in lowest term fraction suppose work please