tiaW00
tiaW00 tiaW00
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought 6 pounds of sugar for $4. How many pounds of sugar did he get per dollar?

-if necessary, round your answer to the nearest hundredth

Respuesta :

milaradojevic246 milaradojevic246
  • 02-05-2020

Answer:

6÷4=1,5

Step-by-step explanation:

per one dollar he bought 1,5 pounds of sugar

Answer Link
christaphillips
christaphillips christaphillips
  • 02-05-2020
The answer is 1.5

4x1= 4
4x0.5= 2
4+2=6
Answer Link

Otras preguntas

(3,2) and (11,6) please answer step by step.
Question 9 of 20 Why are monopolies usually harmful for economies? A. They drive up prices by eliminating competition. B. They create inefficiencies by lowering
Hi the exercises are in the photo Thank you if you helped :)
What is the measurement of these congruent angles ?
Question is on the photo
Summarize your findings in a brief essay. Your essay should include two parts: 1.) Forecasting and advance warnings about hurricanes 2) Data from Hurricane Katr
Helppp meee plizzzzz
Welcome Back, Jessie! With the blindfold over her eyes, Jessie was nervous and excited. Her younger sister, Jodie, held Jessie's arms and led her toward a corr
they made her repeat the whole thing​
to make a violent attack in words; express strong disapproval * O interloper O millennium lassitude inveigh intrinsic