jeryelruiz jeryelruiz
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5 for 1 apple and 1 orange. They
also need $15 for 3 apples and 3 oranges. Put this information into a system of linear equations.
Can we find a unique price for an apple and an orange?

Respuesta :

psychoboy495 psychoboy495
  • 05-05-2020

Answer:

No the system has many solutions

Step-by-step explanation:

It can vary

Answer Link

Otras preguntas

Read the passage from "The Lady or the Tiger": ... and if innocent, he was rewarded on the spot, whether he liked it or not. What is ironic about this statement
Read the excerpt from act 5, scene 1, of Julius Caesar. CASSIUS. Then if we lose this battle, You are contented to be led in triumph Through the streets of Rome
There are 30,000 genes on each chromosome. true or false
who was the first leader of the new department of state
A dog runs out of the back door of a house and stops to grab a bone. Then the dog returned to the house. Graph shows the motion of the dog. For how many seconds
How many meters are there in 1,865 cm
3.9/2.6 = y/6.2 A) 12.26 B) 16.35 C) 4.13 D) 9.30
four questions about hivs/aids
Which expression is equivalent to
during the battle of Saratoga the British plan was to ?