estherh8345
estherh8345 estherh8345
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

At the salad bar, the grocery store charges $5.99 for each half pound you buy. Which variable is dependent?

Thank you! <3

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 02-04-2020

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

cost = function of the number of half pounds you buy

Let n = number of half pounds you buy.

Let c = cost.

The cost function is

c = 5.99n

n is the independent variable. The number of half pounds you buy is any number you choose. Once you have a fixed number for n, then c depends on that number.

c is the dependent variable.

Answer Link

Otras preguntas

how do whales differ from fish​
How can parents reduce the negative effects of social media on their children?
a responsibility of the vice president is to
The cells of plants and animals are similar, except for a few different structures. Which structures are only found inplant cells?​
Gross domestic product is the monetary value of all the goods and services produced for sale within a country’s borders over the course of a year. true or false
A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
Which point on the number line represents the volume of a sphere with a radius of 3 units? Use 3.14 for π.
please help. please​
2 Points What is the point-slope form of a line with slope -5 that contains the point (2,-1)? O O O O A. y + 1 = -5(x - 2) B. y-1 = 5(x + 2) c. y- 1 = -5(x - 2)
What is the correct answer for this equation? 6 ÷ 2(1+2) =