noahbcon
noahbcon noahbcon
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

find the equivalent expression
3 + 2 (2p + 4t)

a. 12p + 24t
b. 4p + 12t + 6
c. 4p + 8t + 3
d. 10p+ 6t + 3

Respuesta :

yahlisharivera
yahlisharivera yahlisharivera
  • 02-04-2020

Answer:

it is c

Step-by-step explanation:

the fourp thedhshrnejenendndjejjdfjfjfjfjjddjdjjdjdjdndndndnfnrnfnffnfjfnfntjrjf

Answer Link

Otras preguntas

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent
You have been sick with diarrhea. what answer would be accepted by the health department?
how does the trypanosoma brucei obtain food
PLEASE HELP TEN POINTS IF YOU DO Read this excerpt from Abraham Lincoln's Gettysburg Address and then answer the question that follows: (1) Four score and seve
What does Washington Irving introduce first in "The Legend of Sleepy Hollow"? A. The legend of the headless horseman B. The region C. Ichabod Cr
Write each rate as a unit rate. $2 for 36 erasers
why the bonds between nonmentals tend to be covalent
Manny has read 113 pages of a 158 page book. If he he reads nine pages a day, how many more days will it take manny to finish the book. This is is for my little
your family needs to rent a car for a week while on vacation. company B charges $3 per mile plus a flat fee of $150 per week. company D charges $4 per mile plu
What is the surface area of a piece of pipe that is open at both ends, has a radius of 6 inches, and a height of 18 inches? (Use 3.14 for π.)