johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Is -3/5 greater than, less than, or equal to -0.6
How many blocks do you need to add to Square 6 to get 7? to Square 9 to get Square 10? to Square 19 to get Square 20? EXPLAIN
Ernesto tried to determine the solution for the system of equations using substitution. His work is shown below. x – y = 7 3x – 2y = 8 Step 1: x = y + 7 Step 2:
Solve for the variable y and have it as y=?
The contact force that acts on objects in a liquid or gas and allows objects to float is called
What does the statue of liberty symbolize?
An adult 6 ft tall has a shadow of 3.6 ft long.How pong is the shadow of a child 5 ft tall.
Which step in the budget process does the senate control?
Which of the following geographic regions is the most politically diverse?  Northeast South Midwest West
What did the United States strive to maintain in European conflicts?