janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Does this makes sense? This guy English is on another level. If this doesn't make sense then can you please write the correct way to write it.
1. In order to achieve your work responsibilities, you should collect the information you require from appropriate sources or people. True False
So many times in life we think we have everything because we have friends,fame and beauty in school and every boy desires you they think you have the perfect li
1.-Ana en la noche. (dormir)
why was William Blackstone important
If (2, −7) and (8, 15) are the endpoints of a diameter of a circle, what is the equation of the circle? A) (x + 5)2 + (y − 4)2 = 60 B) (x − 5)2 − (y − 4)2 = 8
TWENTY POINTS TO ANYONE WHO CAN HELP ME WITH THIS. It's from Tale of Two Cities by Charles Dickens. “My dear Mr. Lorry, it is because I am a Frenchman born, th
Why do you divide models in the denominator
Will give 50 points Please fill in the blank Frederick Douglas was a famous African-American _______ An________ is someone who wants a practice or insti
A portfolio business that generates operating cash flows over and above internal requirements, thereby providing financial resources that may be used to finance