stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

katniss does not like peeta and will not eat cookies
What type of energy is/are associated with cellular respiration?
Select the correct answer. Which point represents the outlier? A. (2, 3) B. (4, 5) C. (3, 13) D. (8, 9)
Consider the inverse function f^-1(x) = - sqrt (x-2) Which conclusions can be drawn about f(x) = x^2 + 2? Select three options. A.) f(x) has a limited range B.
Rapid Rental Car charges a $40 rental fee, $25 for gas, and $0.65 per mile driven. For the same car, Capital Cars charges $55 for rental and gas and $0.75 per m
2. Why it is important to classify instruments based on their caharacteristics? 15 points
13. Free verse allows the poet? 1.fewer options 2.more options
Read the excerpt from "Healthy Eating." It may be an old adage, but it's a goody: you are what you eat. It's also when you eat and how much you eat. And while
can someone help me out? :P (serious answers only)
Essay for the tell tale heart on why the narrator’s criminally insane for the tell tale heart must be four paragraphs long indent as well provide reasons from