mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 4 to the 7th over 5 squared all raised to the 3rd power.
The USS Alabama, built in 1942, is a monster weighing in at 35,000 tons. The ship was built during the Second World War and spent 40 months actively assisting t
What poetic technique does Henry Wadsworth Longfellow use in this excerpt from the poem "The Day Is Done"? The day is done, and the darkness Falls from the wi
who is considered to be the most influential leader of the early christian church? a-jesus b-paul c-constantine d-john the baptist
someone who is very shrew could be described as
let f(x) = x2 − 8x 5. find f(−1).
When the production manager finds the average life of her battery-lifetime data, this is an example of what phase of inferential statistics? . A) Probability-b
Which is a sentence fragment? A. Whenever you see clouds like those. B. Even though she took lessons, she couldn't play very well. C. Because he wanted to p
Which accurately describes a letter written during the time a historical event occurred? a.effective secondary source document b.too biased for historical evide
Which, if any, of these mirrors can produce a real image?