jonathan011005 jonathan011005
  • 01-11-2019
  • Mathematics
contestada

At one farmers market, bananas cost $0.80 per pound. At another’s farmers market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. Which explains how to find the better buy?

Respuesta :

jasonsli1223
jasonsli1223 jasonsli1223
  • 01-11-2019

Answer:

$0.80 per pound is the better buy

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4.5}{5}[/tex] = 0.9

$0.90 per pound for the $4.50/5 pounds of bananas

Answer Link

Otras preguntas

What percent of 85 is 19?
in the deserted village the phrases, "laboring swain," "sheltered cot," and "mirthful land," are examples of diction.
Select the answer that best completes this sentence: Mi papá es _______. serio tres anaranjado verde
Why is frank lloyd wright famous? a. he was the lead engineer during the construction of the brooklyn bridge. b. he was an architect who integrated the natura
How do I do this? Please explain to me how to get the answer
Complete the sentence with the correct form of the verb gustar and the indirect object pronoun (me, te, le, etc). A María no __________ __________ las fiestas
is 7 1/8 grater or less than 7.025
what was the relationship between american colonies and the british government
which fossil fuel is mainly used for heating and cooking?
a(b)(-c), for a=7, b = -2, c= 15