bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Studying material culture is important to anthropologists because:
The figure illustrates the apparatus for a tightrope walker. Two poles are set y = 50 feet apart, but the point of attachment P for the rope is yet to be determ
An apple orchard sells apples in bag of 10. The orchard sold a total of 2,430 apples one day. How many bags of apples was this?
does anyone understand how to do this? Solve r4<−5 or −2r−7 ≤ 3 . The solution is _or_
3+10+4-6 I am stuck help on this algebra expression
Unlike in society, a scientific blank is simply a description of what we see
1. Sara tells Michael she is 160 centimeters tall, while Michael says he is 60 inches tall. If there are 2.54 centimeters in an inch, who is taller
How does norcom describe Harriet
What is a purpose of drawing up budgets in a business
What is the name given to the lush land lying along the nile river?