bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST which expression is another way to write the one down here
please answer the question and explain how you got your answer
My name is kannmani! anyone can introduce themselves by commenting or answering!
Why should Jean Baptiste Dusable be remembered?
Why Birta Aboliation was feltnecessary at that time?​
Some wild animals have unique features, such as stingers, claws, or the ability to change colors. These characteristics are examples of – 1. Genotypes 2. Adapta
Based on the audio, what is an important part of Christmas for Maricarmen in Puerto Rico? Dancing traditional dances, Going to concerts, Playing instruments, Si
I need some good movies for teen girls! Any ideas?
The sum of two numbers is 52. The first number is 4 times the second number plus 7. Find the two numbers. PLEASE
The price of Stock A at 9 A.M. was ​$14.89. Since​ then, the price has been increasing at the rate of ​$0.06 each hour. At noon the price of Stock B was ​$15.64