spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

how do you calibrate a thermometer?
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION WHILE ANSWERING THE QUESTION!! A data s
Pressure varies inversely as volume. When the pressure is 8 Pascals, the volume is 22 liters. What would the volume be if the pressure were increased to 16 pasc
Which polynomial expressions are in standard form? x2 - x - 72 (x + 3)(x - 7) -8x + 56 05 5x(2x)
How are all planets in the solar system similar? A. They have a gas atmosphere. B. They have a water atmosphere. C. They have a gas-surface composition. D. They
A capacitor consists of a set of two parallel plates of area A separated by a distance d. This capacitor is connected to a battery and charged until its plates
Find the missing side length. Leave your answers radical in simplest form. PLEASE HURRY
We just (decide) __________ that we (undertake) ____________ the job
What is the least common multiple of 46, 49, and 17?
{3x - 2y = 10 {2x + 3y = 11