sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

What time period first introduced Christmas wreaths?
what is a bust??????​
Montu finishes a piece of work in 24 days. How much work will he complete in 8 days?​
√5 is an irrational number. which of these will also be an irrational number? A. (√5)^2 B. (√5)^-2 C. √5 + √5 D. (5+ √5)(5-√5)
Please HELP!!- Harrison St, Thomas St, and Denny Way are parallel. On Broad St, the distance between Mercer St and Denny Way is 0.7 miles. The distance between
Which quotation shows a change in the direction of the story? "The operator rang his office; no answer. 'Sorry, but it looks like you're out of luck, Miss White
A line passes through the point (-8, 3) and has a slope of 3 4Write an equation in slope-intercept form for this line.
The HCF and LCM of two numbers x and y are respectively 27 and 2079 if x is divided by 9 the quotient is 21 then find y
can u give me the ans for this question
what word contains the ketters N and Y and a?